16 Haziran 2015 Salı

Haftanın Önerisi: Humans

Ne zamandır ''haftanın önerisi'' yazılarımı ihmal ediyordum ve onun yerine ilginç olabileceğini düşündüğüm dizileri daha çıkmadan tanıtıyordum. Humans'ı da yazmak uzun zamandır aklımdaydı. Nedense hep ihmal ettim... Ama ilk bölümü izleyip yazmak aslında daha çok içime sindi. 


İlk bölümü 14 Haziran 2015'te yayınlanan Humans, AMC ile Channel 4'ün ortak yapımı. İsveç yapımı Real Humans'tan uyarlama olan dizinin ikinci sezonun olup olmayacağı şimdilik belirsiz. Bu yüzden ilk sezonunun 8 bölümlük mini dizi olacağı varsayılıyor. Humans'ın kadrosunda William Hurt (A History of Violence, Damages), Katherine Parkinson (The IT Crowd, The Honourable Woman), Tom Goodman-Hill (The Devil's Whore, Mr. Selfridge), Colin Morgan (Merlin, The Fall), Rebecca Front (The Thick Of It, Just William), Neil Maskell (Utopia, The Mimic) and Gemma Chan (Dates, Fresh Meat) gibi birçok tanıdık isim yer alıyor. 

Dizinin türü içinse dram - bilim kurgu demek mümkün.

İlerleyen teknolojinin insan hayatın etkisi üzerinde duran dizide insana birebir benzeyen synth (sentetik) isimli androidler insanlığın hizmetine sunulur. Zamanla bir kısmı özgür irade edinip insanlığın kölesi olmaya karşı çıkar ve böylece olaylar gelişir.

Görüldüğü gibi Humans konusu itibariyle Black Mirror'ı andırıyor ve bence onun kadar kaliteli bir yapım olmuş. Eğer siz de Black Mirror'ı daha önce izleyip sevdiyseniz Humans'ı da beğeneceğinizi düşünüyorum. Eğer ikisini de izlemediyseniz hiç bir şey için geç değil. Yaz uzun, vakit bol... Bana yetişmeye bakın! :)
0 yorum:

Yorum Gönderme